reklama

Jsme na Facebooku! Koukni, co je nového.

Seriál na Studenta.cz Dělat (si) radost - Doba je konzumní, jsme i my? Co nám vlastně dělá radost?

Diskuse ke článku

Být medikem je dřina, být lékařem je dřina ještě větší

Diskusní fórum

Nejlepší názory

Nejhorší názory

 • ale no tak..

  7.11.2011 20:54
  Tu školu jsme si vybrali sami, věděli jsme, do čeho jdeme. Neznám medika, který by si nikdy nezanadával a nelitoval, co si to vybral? Zkoušková období jsou odporná - a kdo si takové neprožil, tak nepochopí, že prostě měsíc (i měsíce) se jede od rána do večera.. Ale tvářit se, že je to nejtěžší? A nejnaročnější na inteligenci? No tak.. Co takhle architekti, kteří prostě musí odrýsovat určitý počet hodin? Opravdu se chceme poměřovat s matfyzáky?? (nemluvím o ostatních školách..) Každá profese má (a vyžaduje) svoje - a každý je dobrý v něčem jiném - tak se nepovyšujme..
  Jsem ve čtvrťáku, prázdniny jsem měla vždycky, cestuji po světě a vydělám si na to sama. Myslím, že není možné si vydělat takové peníze, aby byl člověk schopen se uživit bez pomoci rodičů, ale dlouhodobé brigády? Klidně. Nebo aspoň já mám jednu 2,5 roku, druhou 1,5 roku a v letním semestru mívám ještě třetí..
  Tak se netvařme, jací jsme chudáci..
  Je to škola náročná hlavně na psychiku, aby to člověk vydržel. Ale ten pocit v nemocnici? Stojí za to!
  + +1
  - -1
  +8 (hodnoceno 24x)
  Soubirous
  • Re: ale no tak..

   17.11.2011 12:26
   Souhlasím, člověk nemusí být génius na udělání medicíny. Také mám brigádu, a to dlouhodobou. Připouštím, že to není zrovna jednoduché, ale zvládnutelné ano. Miluju svůj život medika, miluju nemocnici a lidi v nich. V žádném případě bych neměnila!
   + +1
   - -1
   +2 (hodnoceno 6x)
   Marti
 • 7.11.2011 15:54
  šla bych do toho znovu a znovu a znovu. nervů hrozně, peníze žádný, tak proč? neumím to vysvětlit, ale je to to jediné, co opravdu CHCI v životě dělat. všechno ostatní je jen náhražka.
  + +1
  - -1
  +4 (hodnoceno 6x)
  Sysel
 • to čtu Blesk?

  6.11.2011 23:30
  tak mi přijde, že Studenty se stává nový Blesk nebo Aha mezi studentskými časopisy ... co je moc to je moc ...
  + +1
  - -1
  -1 (hodnoceno 3x)
  Karel
 • příspěvek

  22.9.2011 10:44
  Někdy si pokládam otázku, kde to vlastně žiju a většinou na ní odpovídám - v prdeli. 6 let asi vůbec nejnáročnějšího studia, a pak nástupní plat 14 tisíc, to se prosím rovná měsíčnímu příjmu prodavačky v kauflandu. A pořád vám to nepříde k smíchu nebo spíš k pláči ? V Americe je nástupní plat v přepočtu 60 tis. kč a po atestaci se může klidně vyšplahat až na 500 tis. kč, v porovnání u nás ohromujících 22 tis. kč. A proč vlastně studuju medicínu ? Zkrátka tento obor uznávám hned z několika hledisek : nejvyšší možná zodpovědnost, nejvyšší možná intelektuální úroveň a hlavně smysluplnost práce. Snad si nemyslíte, že v době kdy není problém se naučit anglicky skoro na úrovni rodilého mluvčího, plánuju do budoucna v téhle "prdeli" zůstat. Jen blázen by zůstal, a proto jestli se s opravdovým ohodnocením lékařské práce něco nestane, tak už tady pro vás tisíce hipochondrů z hodžkinovým syndromem nikdo nebude. Navíc si všichni ještě kurva stěžujete, jaký sou doktoři parchanti . A vy se jim divíte ? Myslim že se po předchozích argumentech by ste už konečně měli zavřít huby a uvědomit si že my sme ty, kteří vám zachraňujou to nejcenější co máte a vy nám ještě za to serete na hlavu, nejen stát, ale i pacienti !!!
  + +1
  - -1
  +8 (hodnoceno 36x)
  Alma
  • Re: příspěvek

   6.11.2011 21:07
   Ty to zas trošku přeháníš :)
   Jak jsi přišel(a) např. na "nejvyšší intelektuální úroveň"?
   + +1
   - -1
   +3 (hodnoceno 17x)
   laudy
  • Re: příspěvek

   7.11.2011 13:14
   Už abys pomalu jel do toho zahraničí, aspoň tu bude o debila míň :-)
   Tu práci nedělej, když tě to evidentně štve a nebaví, nevím co k tomu mám říct víc. Nevím, k čemu je ti "nejvyšší intelektuální úroveň", když tím pak nedovedeš vydělat peníze...
   + +1
   - -1
   -4 (hodnoceno 16x)
   lama
   • Re: příspěvek

    7.11.2011 19:02
    Lamo, ty jsi opravdu lama že? :-D
    + +1
    - -1
    +3 (hodnoceno 9x)
    katy
  • Re: příspěvek

   7.11.2011 19:48
   Zkusil jste si nekdy projit necim v nasem zdravotnictvi bez protekce? Tady je maly priklad vaseho:
   nejvyšší možná zodpovědnost, nejvyšší možná intelektuální úroveň a hlavně smysluplnost práce

   Pri bezeckem treningu me zacala bolet holen dost vyrazne na to, abych mohl chodit, natoz behat. Inu zacal jsem doktorske kolecko. Klasicky zacatek Obvodni->ortopedie. Po rentgenu a zbeznych vysetrenich doporucena tyden pauza a potom zlehka zacit trenovat.. Diagnoza: asi zanet okostice. Po tydnu 1. trening, bolest stejna, navsteva opet te same ortopedie, vysledek: nevime, rentgen v poradku.. dejte tomu 6 tydnu klid.. reparacni cyklus tela je 6 tydnu. Po 6ti tydnech klidu porad bolest, inu navsteva chirurga na doporuceni.. tam opet rentgen, ktery uz neco ukazal, inu byl jsem odeslan na scinti+ultrazvuk+dalsi rentgen. Vysledek - zvysena aktivita v berci pod kolenem. Diagnoza se rozsirila o bud nador nebo unavovou zlomeninu. Kazdopadne zase nevime. Odeslani na magnet. Vysledek - nevime, pojdme do toho riznout - biopsie. Pred tou jsem uz toho mel dost, tak jsem navstivil na dalsi doporuceni jinou ortopedii, kde po shlednuti vsech vysledku a dalsim rentgenu rekli - unavova zlomenina - 3 mesice klid, zvyseny prijem vapniku, horciku a klid.

   Suma sumarum: Obehnuty 3 nemocnice, 1 poliklinika, nohu videlo celkem 7 doktoru. Cekaci lhuta na magnet - 2 mesice, na scinti 1 mesic, na vyhlaseneho chirurga 6 tydnu. (vse nastesti diky zname v nemocnici zkraceno), utraceno pres 500 Kc za regulacni poplatky+cd s rentgeny a vysledek po 6 mesicich je: asi tam mate stressfrakturu, dejte tomu klid a zvyste prijem vapniku a magnesia.. Za 3 mesice na rentgenu nashledanou..

   Za tu dobu, co jsem s tim lital, jsem si uz diagnozu udelal temer sam s pomoci internetu a kamaradu bezcu..

   Toliko ke kvalite.. Btw. Kdyby to byl nador, tak uz se mi za tu dobu cekani na doktory a vysledky rozjel tak, ze uz by bylo treba pozde.. To jen k ty vasi odpovednosti.. :(
   + +1
   - -1
   -2 (hodnoceno 14x)
   Ondra
   • Re: příspěvek

    8.11.2011 16:04
    nádor se tak rychle nerozvine, ty hlavo, navíc když je to jen malá zlomenina, která je navíc naprd štípnutá, ale ne dislokovaná, tak to na RTG ani na sebelepším vyšetření vidět není, říkáš jeden případ, ale za tu dobu co jsem v nemocnici tak vidím kolika jiným lidem lékaři pomáhají a je jich opravdu hodně, kolikrát závažnější případy než tvoje ubohá zlomenina
    + +1
    - -1
    +6 (hodnoceno 8x)
    blabla
   • Re: příspěvek

    17.11.2011 12:42
    To je sice opravdu smutný přiběh, ale nečekej, že někde jinde to bude lepší :)
    Po pár zkušenostech kolegů z cizích zemí mohu říci, že čekací lhůta v ČR je při nejmenším kratší.. Za půl roku 500 Kč? Znovu bych se ráda odkázala na jiné země a jejich zdravotní systém. A v neposlední řadě, veškeré problémy typu sportovců a osteo problémů jsou během na dlouhou trať. Navíc střídat doktory také není nejlepším způsobem léčby. I doktor potřebuje čas, aby problém viděl z větší perspektivy. Tudíž moje rada: najít si odborníka a zkusit s ním probrat různé postupy léčby a jít vyřazovací metodou. Hlavně nožku v klidu :) Měj se krásně a nezanevři na doktory :) M.
    + +1
    - -1
    +1 (hodnoceno 1x)
    Marti
  • Re: příspěvek

   17.11.2011 12:31
   Klídek. Nemá cenu se rozčilovat :) A když už psát nějaké příspěvky, tak bez gramatických chyb a sprostých výrazů :) Dělá to medikům pouze ostudu.. Zkus trochu vyspět a vidět to také z jiné perspektivy. Měj se krásně :)
   + +1
   - -1
   0 (hodnoceno 2x)
   Marti
 • spíš ne

  31.1.2011 20:14
  Znova od prváku už asi ne, nervy mám jen jedny ne? Kdyby aspoň první tři roky byly o medicíně tak ano, ale člověk se dostane k praxi tak od 3.ročníku a do té doby hodně sil!
  + +1
  - -1
  +2 (hodnoceno 2x)
  medičkaOl
 • 31.1.2011 16:28
  nevím, jestli bych do toho šla znovu, když to vidím, ale asi jo. Jsem v 6. ročníku LF a tak nějak jsem si na to zvykla. Prošla jsem bez nějakých větších problémů studiem, narozdíl od kolegy výše jsem dokonce viděla každý rok i sjezdovku a prázdniny jsem v létě taky měla.
  Ono jít do soukromé sféry taky není jen tak. Pojišťovny dělají obstrukce, hlavně VZP, nedává smlouvy novým ambulatním specialistům. A bez smlouvy s pojišťovnou nenapíšete ani recept. Navíc se stejně musí začít ve špitále... Soukromé nemocnice/kliniky zoravidla nemají akreditaci (nabízejí nádherné sumy pro absoloventy, ale žádný profesní růst), ty co mají akreditaci zase nabízejí plat oněch 17 hrubého. (vlastní zkušenost, když tak koukám po práci).
  + +1
  - -1
  +2 (hodnoceno 2x)
  medička
 • Studium

  31.1.2011 14:26
  Klidně bych do toho šel i znova:)
  Jsem studentem 6. ročníku LF. V průběhu studia a především ve zkouškových obdobích jsem si několikrát položil otázku, jestli mi to za tu námahu stojí. Učíte se na jednu zkoušku i měsíce v kuse. Ten stres z toho, že si vytáhnete otázku, která vám nesedne a budete muset trávit další měsíc v knihách není žádný med. Sjezdovku jsem kvůli zimním zkouškám roky neviděl. Když pak máte v létě hotovo a vylezete bledí jako upíři na denní světlo, nestačíte se divit, jak to slunce pálí do očí. Postupně si ale zvyknete. Dnes si říkám, že pokud mne vyhodí dveřmi, vrátím se oknem:)

  Platové podmínky vás v určitém stádiu studia nepříjemně překvapí. Ti před námi asi tak nějak doufali, že se to časem změní. My jsme ovšem (naneštěstí/nastěstí? ) jiná generace. Jsme průbojnější a sebevědomější. Můžete polemizovat nad tím, zdali jsme namyšlení, sobečtí či nevděční ale faktem je, že známe svou cenu na trhu práce. Trhem nemyslím pouze ČR, ale Evropu jako takovou. Nekteří občané mohou použít ohrané

  "Chtěli jste studovat a my jsme vám to za naše peníze umožnili. Takže si teď nevyskakujte a makejte hezky pro nás a za tolik, kolik vám dáme."

  To je ale pohled na situaci zespodu. My (nejen medici, ale i inženýři, magistři...) bychom mohli namítnout, že to občané (stát ) chtěli abychom vystudovali. Stát potřeboval najít někoho s takovými schopnostmi, aby byl schopen absolvovat těžké studium a pak ještě vykonávat náročnou práci (opět nemluvím jen za mediky ). Pokud si stát chce vzdělané lidi (lékaře, vědce, kantory, inženýry ) udržet, měl by také motivačně ohodnotit jejich profese.
  Nemáme klapky na očích. Umíme cizí jazyky a jezdíme po zahraničních stážích (někteří bavit se, medici držet háky na sálech ;). Dnešní situace je dlouhodobě neudržitelná. Pokud se k nám nerozříší "trend dobrého platového hodnocení ze západu", nic nám nebrání si pro něj dojet. Osobně si tedy myslím, že ačkoliv budou někteří lidé nadávat, ke zvýšení mezd lékařů a jiných VŠ profesí dříve či později nutně dojde...
  + +1
  - -1
  +31 (hodnoceno 33x)
  Dr.Zevorubec
 • pochybuju

  13.10.2010 15:56
  "Dle svých vlastních slov rozumní, tudíž pravicově zaměření" medici se radují, jak ze svých malých platů budou platit dodatečné školné??

  "Ještěže existuje také soukromý sektor, který lékaře dokáže jak se patří odměnit."
  A co pacienti? Kde vezmou na soukromé lékaře?

  VŠ vzdělání a zdravotní péče pouze pro majetné?
  + +1
  - -1
  -16 (hodnoceno 22x)
  pochybuju
  • Re: pochybuju

   31.1.2011 23:05
   a vy copak nechodíte k praktickému lékaři zadarmo (respektive směšných 30kč)?To je právě ten váš soukromý lékař,takže tu neplácejte bludy
   + +1
   - -1
   +10 (hodnoceno 10x)
   rew
  • Re: pochybuju

   8.11.2011 16:08
   soukromý lékař neznamená že u něj musím platit, pokud má smlouvu s vaší pojišťovnou, tak platit nemusíte, jen pokud byste chtěli jiné výkony a lepší, tak je třeba si připlatit, ale základní péče je v ceně
   + +1
   - -1
   zatím nehodnoceno
   blabla
reklama
reklama
reklama